Choć dla wielu mieszkańców naszego obszaru geograficznego, naczelną walutą jest euro, nie tylko o niej warto napisać parę zdań. Tym bardziej że dzięki podróżom, coraz częściej udaje się wybrać także do krajów spoza strefy euro.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych walut w skali Europy jest funt szterling. Stało się to choćby ze względu na niemałą historię. Nie jest to przesadą. Monety o tej nazwie zaczęto wybijać już w epoce średniowiecza, konkretnie podczas panowania na Wyspach króla Henryka II. Można by się spodziewać, że warianty nominałów są tożsame dla całego Zjednoczonego Królestwa. Podczas gdy w Irlandii Północnej oraz Szkocji w obiegu znajdują się dodatkowy banknot o wartości stu funtów, na pozostałym obszarze, ten rodzaj gotówki nie jest wytwarzany. W przypadku monet mamy więc do czynienia z dziewięcioma różnymi wariantami. Do najważniejszych z nich, należą te wynoszące kolejno: pięć oraz dwa funty. Co się tyczy gotówki w papierowej formie, na co dzień zasadniczo produkuje się cztery nominały. W tym wypadku najbardziej wartościowa jest tu równowartość pięćdziesięciu funtów szterlingów. Będąc precyzyjnym, trzeba jednak dodać, że występuje jeszcze jeden nominał. Mowa tu o bilonie jednofuntowym, jednak ten dostępny jest tylko dla mieszkańców Wysp Normandzkich (znajdują się one w pobliżu kanału La Manche) oraz ponownie Szkocji. Czymś, co wyróżnia brytyjską walutę na tle innych, z pewnością jest bardzo przejrzysta identyfikacja wizualna. Swój niemały udział ma w tym obecność wizerunku królowej Elżbiety. Ten zna przecież niemal każdy.

Choć następna waluta, którą przyjdzie tu omawiać nie jest może aż tak wiekowa, jak poprzednia, jej znaczenie jest z pewnością nie mniejsze. Mowa o franku szwajcarskim. Jego zaczęto emitować w latach 50 XIX stulecia. Nie był to oczywiście pierwszy system pieniężny na terenach obejmujących Szwajcarię. Poprzednie nie miały jednak scentralizowanego charakteru. Zanim wspomnimy o walutach, tym razem warto wspomnieć co nieco o motywach widocznych na szwajcarskich banknotach. Ich ciekawą cechą jest… ich mnogość. W przeciwieństwie do serii emitowanych w przeszłości, kiedy zdobiono je postaciami kojarzonymi z krajem, tu postawiono na różne tematy. Mamy tu więc i zarysy Alp, ale znalazło się miejsce również dla symboli geograficznych. Zapewne zabieg ten ma rację bytu o tyle, że znacznie utrudnia próby ewentualnego podrobienia poszczególnych egzemplarzy. Frank szwajcarski emitowany jest odpowiednio, w siedmiu opcjach nominałów biorąc pod uwagę monety oraz sześciu biorąc pod uwagę papierową gotówkę. W pierwszym przypadku największą wartością jest pięć franków, w drugim franków tysiąc.

Wspólną cechą franków oraz funtów jest to, że z czasem niektóre egzemplarze banknotów są wymieniane i zastępowane nowymi. W największym stopniu dyktowane jest to chęcią zabezpieczenia przed wspomnianym już tu podrabianiem gotówki. Jeśli posiadamy takie pieniądze, najlepszym wyjściem będzie wymiana ich na przykład w którymś z kantorów.

Jeśli  w swoich zasobach posiadasz wycofane banknoty, na przykład wycofane korony norweskie i nie wiesz co z nimi zrobić, odpowiadamy, że zdecydowanie sprzedać podmiotom na rynku, które prowadzą regularny skup wycofanych banknotów. Jednym z nich jest  firma Tavex, która od ponad 30 lat realizuję misję, która zakłada, że każdy banknot posiada swoją unikalną wartość, także te wycofane.