Choć dla wielu mieszkańców naszego obszaru geograficznego, naczelną walutą jest euro, nie tylko o niej warto napisać parę zdań. Tym bardziej że dzięki podróżom, coraz częściej udaje się wybrać także do krajów spoza strefy euro.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych walut w skali Europy jest funt szterling. Stało się to choćby ze względu na niemałą historię. Nie jest to przesadą. Monety o tej nazwie zaczęto wybijać już w epoce średniowiecza, konkretnie podczas panowania na Wyspach króla Henryka II. Można by się spodziewać, że warianty nominałów są tożsame dla całego Zjednoczonego Królestwa. Podczas gdy w Irlandii Północnej oraz Szkocji w obiegu znajdują się dodatkowy banknot o wartości stu funtów, na pozostałym obszarze, ten rodzaj gotówki nie jest wytwarzany. W przypadku monet mamy więc do czynienia z dziewięcioma różnymi wariantami. Do najważniejszych z nich, należą te wynoszące kolejno: pięć oraz dwa funty. Co się tyczy gotówki w papierowej formie, na co dzień zasadniczo produkuje się cztery nominały. W tym wypadku najbardziej wartościowa jest tu równowartość pięćdziesięciu funtów szterlingów. Będąc precyzyjnym, trzeba jednak dodać, że występuje jeszcze jeden nominał. Mowa tu o bilonie jednofuntowym, jednak ten dostępny jest tylko dla mieszkańców Wysp Normandzkich (znajdują się one w pobliżu kanału La Manche) oraz ponownie Szkocji. Czymś, co wyróżnia brytyjską walutę na tle innych, z pewnością jest bardzo przejrzysta identyfikacja wizualna. Swój niemały udział ma w tym obecność wizerunku królowej Elżbiety. Ten zna przecież niemal każdy.

Choć następna waluta, którą przyjdzie tu omawiać nie jest może aż tak wiekowa, jak poprzednia, jej znaczenie jest z pewnością nie mniejsze. Mowa o franku szwajcarskim. Jego zaczęto emitować w latach 50 XIX stulecia. Nie był to oczywiście pierwszy system pieniężny na terenach obejmujących Szwajcarię. Poprzednie nie miały jednak scentralizowanego charakteru. Zanim wspomnimy o walutach, tym razem warto wspomnieć co nieco o motywach widocznych na szwajcarskich banknotach. Ich ciekawą cechą jest… ich mnogość. W przeciwieństwie do serii emitowanych w przeszłości, kiedy zdobiono je postaciami kojarzonymi z krajem, tu postawiono na różne tematy. Mamy tu więc i zarysy Alp, ale znalazło się miejsce również dla symboli geograficznych. Zapewne zabieg ten ma rację bytu o tyle, że znacznie utrudnia próby ewentualnego podrobienia poszczególnych egzemplarzy. Frank szwajcarski emitowany jest odpowiednio, w siedmiu opcjach nominałów biorąc pod uwagę monety oraz sześciu biorąc pod uwagę papierową gotówkę. W pierwszym przypadku największą wartością jest pięć franków, w drugim franków tysiąc.

Wspólną cechą franków oraz funtów jest to, że z czasem niektóre egzemplarze banknotów są wymieniane i zastępowane nowymi. W największym stopniu dyktowane jest to chęcią zabezpieczenia przed wspomnianym już tu podrabianiem gotówki. Jeśli posiadamy takie pieniądze, najlepszym wyjściem będzie wymiana ich na przykład w którymś z kantorów.

Jeśli  w swoich zasobach posiadasz wycofane banknoty, na przykład wycofane korony norweskie i nie wiesz co z nimi zrobić, odpowiadamy, że zdecydowanie sprzedać podmiotom na rynku, które prowadzą regularny skup wycofanych banknotów. Jednym z nich jest  firma Tavex, która od ponad 30 lat realizuję misję, która zakłada, że każdy banknot posiada swoją unikalną wartość, także te wycofane.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.