Lubisz mieć drugi dom, ale kredyt hipoteczny stawia krater w twoim portfelu. Wielu właścicieli drugich domów decyduje się na wynajem swojej nieruchomości na wakacje w celu pokrycia kosztów własności. Jak wyceniasz wynajem domu na wakacje bez przeładowania, ale na tyle, aby pokryć koszty? Wykonaj swoje badania.

Dowiedz się, co pobierają inni właściciele, podobnych rozmiarów domów w okolicy. Możesz poprosić lokalnego agenta nieruchomości o przedział cenowy, zeskanować lokalne dokumenty lub przejść do trybu online. Istnieją również witryny wynajmu wakacyjnego, takie jak eVaca.com. Tego typu witryny mają reklamy od właścicieli z całego świata, a tygodniowe stawki za nieruchomości są wymienione.

Ważna jest także pora roku, kiedy wynajmujesz nieruchomość. Jeśli chcesz wynająć domek narciarski w Vermont, sierpień nie będzie twoim „wysokim czasem” w roku, ale styczeń będzie. Jeśli zamierzasz wynająć nieruchomość w czasie „wyłączonym” w roku, nie będziesz w stanie pobierać tak dużo, jak gdybyś wynajmował nieruchomość w godzinach szczytu.

Chcesz również dowiedzieć się, na jakie długości chcesz wynająć swoją nieruchomość. Właściwość na Florydzie w lipcu w pobliżu plaży pójdzie na górę dolara na tydzień. Jednak w tym samym obiekcie w styczniu możesz tylko przyciągnąć snowbirds, którzy chcą wynająć po niższej cenie i wypożyczyć go co miesiąc. Musisz odpowiadać na pytania typu: „czy chcę się bawić z weekendowymi lub nocnymi wypożyczalniami” i „czy to jest warte kłopotów”.

Sprawdź, ile tygodni musisz wynająć swoją nieruchomość, aby zarobić lub przynajmniej zapłacić rachunki. Załóżmy, że musisz zarabiać 36 000 zł rocznie z przychodów z najmu. Jeśli, patrząc na inne czynsze, cena prawdopodobnie 3000 zł na tydzień wydaje się rozsądna, niż wiesz, że musisz wynająć nieruchomość przez co najmniej 12 tygodni w roku. Ale być może będziesz musiał wynająć jeszcze kilka tygodni po niższej stawce, aby nadrobić zaległe pory roku lub jeśli nie dostaniesz kogoś do wypełnienia każdego wolnego okresu.

Najważniejsze, nie zapomnij spędzić czasu we własnym domu wakacyjnym. Posiadanie nieruchomości i niemożność czerpania z niej przyjemności, pokonuje cel posiadania drugiego domu!