Od płacenia podatków nie da się uciec. Można natomiast spróbować nieco na nich zaoszczędzić, ale nie da się przeskoczyć faktu, iż zarabiający więcej, zapłacą wyższy podatek. W Polsce obowiązują dwa podstawowe progi podatkowe.

Pierwszy z nich wynosi 18% i znajduje się w nim zdecydowana większość Polaków, drugi z nich to aż 32%. Osoby zarabiające najmniej mają także możliwość całkowitego uniknięcia podatku dochodowego. Wiąże się to jednak z wykazaniem bardzo niskiego dochodu, który w wielu miejscach w kraju oznacza życie poniżej minimum socjalnego.

Pierwszy próg podatkowy
Pierwszy próg podatkowy jest niestety tym, który jest najpopularniejszy wśród Polaków. Dlaczego niestety? Gdyż wiąże się to wykazaniem niezbyt dużych dochodów w skali roku. Pierwszy próg podatkowy obowiązuje wszystkie osoby, które zarabiają mniej niż 85.528 złotych. Każda osoba, która znajduje się w pierwszym progu podatkowym jest zobowiązana do zapłacenia państwu 18% całości swoich dochodów. Proces ten odbywa się bez udziału podatnika, a kwota ta odprowadzana jest przez pracodawcę.

Weryfikacja tego, czy w danym roku została naliczona odpowiednia kwota podatku, następuje podczas wypełniania deklaracji podatkowej, czyli popularnego PIT-a. Wtedy dokonywana jest ewentualna korekta w postaci dopłaty danej kwoty lub zwrotu nadpłaconego podatku. Istnieje także trzecia opcja, mówiąca o tym, że wszystko jest uregulowane idealnie, ale zdarza się to nad wyraz rzadko.

Drugi próg podatkowy
Drugi próg podatkowy jest prawie dwa razy większy i wynosi aż 32%. Należy jednak pamiętać, że tak wysoki podatek pobierany jest nie od całej kwoty dochodu, ale od nadwyżki ponad pierwszy próg. Może to brzmieć skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest to bardzo proste. Wyobraźmy sobie sytuację, w której zarobiliśmy równe 100 tysięcy złotych. Dla uproszczenia jest to kwota po odjęciu składek ZUS i kosztów uzyskania przychodu. Zapłacimy więc 18% podatku od kwoty 85.528 pomniejszone o kwotę zmniejszającą podatek, a także 32% od kwoty 14.472 złote.

Dlaczego mam niedopłatę podatku?
Niedopłata podatku pojawia się najczęściej w momencie, gdy przekroczymy drugi próg podatkowy. Dzieje się tak zazwyczaj w momencie, kiedy oprócz naszej głównej pracy, wykonujemy dodatkowe czynności np. na umowę o dzieło pracując przez Internet. Musimy się wtedy liczyć z tym, że trzeba będzie dopłacić kilkanaście złotych do urzędu skarbowego.