W Polsce istnieje co najmniej kilkanaście miejscowości, które uchodzą za najstarsze w państwie. Od kilku lat za najstarszą miejscowość uważa się Grojec, który według znawców może liczyć nawet do 6500 lat. Potwierdzają to liczne znaleziska, które udało się odkryć archeologom podczas wykopalisk. Za jedną ze starszych miejscowości w województwie wielkopolskim uchodzi Ostrów Wielkopolski, w którym turyści mogą znaleźć zabytki architektoniczne, które pochodzą z początku XVIII wieku. Z kolei odwiedzający Bieszczady mają okazje poznać Myczkowce, czyli jedną z najstarszych osad w Bieszczadach, która została założona w 1376 roku.

Myczkowce

Myczkowce to jedna z najciekawszych miejscowości na terenie Bieszczad. Odwiedzając tą jedną z najstarszych osad bieszczadzkich, można zwiedzić znajdujący się w okolicy Bieszczadzki Park Narodowy. Przy okazji wizyty w miejscowości Myczkowiec warto zdecydować się na trekking szlakami pieszymi w rejonie Jeziora Solińskiego, a nawet wybrać nocleg w pobliżu: https://meteor-turystyka.pl/noclegi,myczkowce,0.html. Wśród szlaków, które zostały wyznaczone przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, można znaleźć długodystansowy zielony szlak z Leska przez Zwierzyń i Myczków, który prowadzi na południe przez Wołkowyję, Górzankę i Terkę w okolice Jaworca.

W okolicy znajdują się również szlaki o bardziej lokalnym zasięgu, które wiodą dookoła Jeziora Myczkowskiego, gdzie po drodze można podziwiać niewielki masyw Michałowca (472 m n.p.m.). Przez ten mikroregion bieszczadzki przechodzą też liczne szlaki rowerowe, dzięki którym można zobaczyć między innymi Urwisko w zakolu Sanu, które znajduje się na północ od wsi Myczkowce, w zakolu Sanu. To pionowe urwisko skalne z długą na kilkaset metrów ścianą, które porośnięte jest roślinnością kserotermiczną, jest miejscem gniazdowania puchacza.

Ostrów Wielkopolski

Ostrów Wielkopolski to historyczne miasto leżące na południu Wielkopolski, pomiędzy Kaliszem i Krotoszynem. Ostrów jest największym miastem województwa wielkopolskiego, usytuowanym w niedalekiej odległości od trzech ośrodków przemysłowo-kulturalnych tego regionu – Poznania, Wrocławia i Łodzi. Noclegi w Ostrowie znajdziesz tutaj:  https://meteor-turystyka.pl/noclegi,ostrow-wielkopolski,0.html.

Ostrów Wielkopolski słynie z zabytkowego układu urbanistycznego miasta, który pochodzi z początku XVIII wieku. Zabudowania niemalże w całości podlegają ochronie konserwatorskiej. Zieleń w Ostrowie Wielkopolskim zajmuje aż 10% powierzchni miasta. Parki i skwery oraz uliczna zieleń zajmują łącznie ponad 60 ha. Kilka parków powstało już w XIX wieku, a najstarsze z nich to Park Emilii Szczanieckiej, Park Karola Marcinkowskiego, Park 3 Maja oraz Park Adama Mickiewicza. W okolicy warte uwagi odwiedzających są również Las „Piaski” z Parkiem Kultury i Wypoczynku oraz Las Bagatela, gdzie znajduje się zespół pałacowo-parkowy z Pałacem Biernackich i Radziwiłłów. Rodziny z dziećmi mogą w Ostrowie spędzić czas przy zbiorniku Piaski-Szczygliczka, przy którym funkcjonuje piaszczysta plaża.

Będąc w Ostrowie, warto również odwiedzić Stary Cmentarz, który uchodzi za jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce. Według niektórych źródeł ostrowski cmentarz może być starszy niż cmentarz Rakowicki i warszawskie Powązki.