Podwieszane sufity są efektownym elementem architektury wnętrz. Różnorodność wzorów i kształtów oferuje szerokie możliwości aranżacyjne. Sufity z karton-gipsu mogą sprytnie zatuszować pewne niedociągnięcia i zakryć nieestetyczne instalacje. Choć wiele osób uważa je za relikt minionych lat, to nie da się ukryć, że podwieszane sufity mają wiele interesujących zastosowań.

Skraca i wydłuża
Z pomocy karton-gipsu mogą skorzystać osoby, które posiadają wysokie i duże pokoje. Dzięki podwieszanym sufitom mogą je optycznie zmniejszyć i dodać nieco przytulności. Mało kto wie jednak o tym, że to rozwiązanie może pomóc także w wizualnym powiększeniu pomieszczenia. Umiejętnie ulokowane łuki, skosy i zacienienia skutecznie rozwiązują problem niewielkich metrażów.

Gra świateł i cieni
Przy pomocy podwieszanych sufitów z odpowiednio zamontowanym oświetleniem, można uzyskać klimatyczny efekt. Miejsca, które chcielibyśmy podkreślić, zostają podkreślone, a strefy, na które pragnęlibyśmy rzucić trochę cienia, pozostają w tajemniczym półmroku.

Zabawa w chowanego
Mało jaki sufit tak dobrze maskuje wszystkie nasze niechlubne, architektoniczne sekrety. Popękany sufit, wentylacja, klimatyzacja, kable wystające z kina domowego – wszystko to może znaleźć bezpieczny azyl pod ,,płaszczykiem” podwieszanego sufitu. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze trzeba obniżać całą powierzchnię sufitu. Czasami, by zyskać oczekiwany rezultat, wystarczy obniżyć tylko fragment sufitu. Takie rozwiązania są stosowane często przez http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/projekty-domow-parterowych w celu uzyskania jak największej funkcjonalności oraz jak najlepszych wrażeń estetycznych.

Wyciszanie pogłosów
Podwieszane sufity to coś więcej niż dekoracja i zakrywanie nieładnych elementów architektury wnętrz, ale także pożyteczny tłumik hałasów. Potrafią znacząco obniżyć pogłos, zwłaszcza w pomieszczeniach tak problematycznych jak np. łazienka. Poza tym inteligentnie zastosowane sufity w podwieszeniu mogę zmniejszyć zużycie energii cieplnej. Pomoże w tym dodatkowo wypełnienie przestrzeni między sufitem a karton-gipsem.

Zanim podejmiesz decyzję
Oprócz płyt gipsowo-kartonowych można zastosować także sufity wykonane z drewna, metalu oraz miękkich i twardych materiałów mineralnych.

Zanim zdecydujemy się na zamontowanie podwieszanego sufitu z karton-gipsu, warto byśmy sprawdzili stopień wilgotności danego pomieszczenia. Do łazienki oraz kuchni mogą być potrzebne płyty z zaimpregnowanym rdzeniem.

Płyty są przytwierdzane za pomocą pojedynczych lub podwójnych rusztów. Ich trwałość oraz walory estetyczne sprawiają, że znalazły one swoje zastosowanie w wielu domach oraz mieszkaniach.