W naszym kraju rolnictwo jest dosyć rozpowszechnione, a jednym z głównych płodów rolnych, oprócz zbóż i ziemniaków, są buraki cukrowe.
Tego typu plonom zagrażają nie tylko szkodniki w postaci przykładowo owadów, ale również chwasty, które trzeba systematycznie zwalczać dla zachowania wysokiej jakości plonów w odpowiedniej ilości. W ten sposób rolnicy czerpią zyski ze swojej pracy, a uprawy są chronione przed zniszczeniem.
Znaczenie skutecznego zwalczania chwastów w buraku cukrowym
Odpowiednio wczesne stosowanie herbicydów daje możliwość zwalczania zimowych chwastów jednorocznych i innych wcześnie pojawiających się chwastów, zanim staną się trudne do opanowania. Najlepiej zwalczać wcześnie pojawiające się chwasty za pomocą aplikacji odpowiednio dobranych herbicydów, która jest stosowana, gdy chwasty są małe i łatwiejsze do opanowania. Najlepiej byłoby, gdyby chwasty były usuwane na cztery do sześciu tygodni przed sadzeniem plonów, aby dać czas na rozkład materiału roślinnego, który pomaga zapewnić czyste pole i lepsze podłoże pod siew. Wczesne zastosowanie herbicydów do zwalczania chwastów pomaga również zachować cenną wilgotność gleby, która może być później wykorzystana przez rośliny uprawne bardziej efektywnie.Możemy również do zwalczania chwastów użyć mieszanek herbicydów. Mieszanki zbiornikowe do zastosowania przed sadzeniem mogą usunąć wczesne chwasty i zapewnić szerokie spektrum zwalczania chwastów. Dodanie herbicydu o aktywności resztkowej do mieszanki w zbiorniku może pomóc w przedłużeniu kontroli chwastów we wczesnym sezonie i ograniczeniu wzrostu chwastów w trakcie sezonu. Gdy zamierzona data sadzenia może wynosić 30 dni lub więcej, herbicyd resztkowy w mieszance może pomóc w zapewnieniu czystszego pola podczas sadzenia.Aby skutecznie chronić plony przed zagłuszaniem należy odpowiednio wcześnie przeprowadzić zwalczanie chwastów w buraku cukrowym, ponieważ kiedy chwasty są mniejsze, łatwiej jest się ich pozbyć. Dodatkowo do ich usuwania użyjemy mniej środka chemicznego, zatem zmniejszy się również zagrożenie dla środowiska.