Oparzenia słoneczne powstałe na skutek uprawiania sportu na świeżym powietrzu potrafią być naprawdę niebezpieczne. Dlatego uprawiając turystykę górską warto zabezpieczyć ciało przed nadmierną ekspozycją na działanie promieni UVA i UVB. Jak radzić sobie z oparzeniami słonecznymi? Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Wielu osobom wystawienie ciała na słońce kojarzy się z latem i sielskim odpoczynkiem. Rzeczywiście kilka godzin spędzonych na plaży nadaje skórze atrakcyjnego brązowego koloru. Jeśli jednak spędzamy długi czas w terenie w którym skóra jest szczególnie narażona na słońce np. ośnieżone miejsca (wysokie albedo) lub okolice równika, to sprawa jest naprawdę poważna i trzeba zachować wszelkie środki ostrożności by nie dopuścić do poparzenia. Opalenizna bowiem, jest niczym innym jak naturalną obroną skóry przed słońcem. Komórki barwnikowe wytwarzają melaninę, która wpływa na kolor skóry. Niestety przebywanie na słońcu dłużej niż kilkadziesiąt minut może zakończyć się poparzeniem skutkującym bólem, pieczeniem i uczuciem ściągania skóry. 

Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym? 

Znane jest wszystkim przysłowie mądry polak po szkodzie. Trzeba przyznać, że w przypadku oparzeń słonecznych pasuje zdecydowanie mocno. Dlatego bardzo ważne jest osłonięcie tych części ciała, które są narażone na działanie słońca. Zazwyczaj wśród ludzi uprawiających sporty outdoorowe największy problem sprawia osłonięcie twarzy. Szczególnie istotne jest nakrycie głowy czapką. Niejednokrotnie zdarza się, że okrycie głowy to zbyt mało bo najbardziej wysunięty nos oraz policzki są szczególnie narażone na słońce. W tym przypadku na pewno trzeba rozważyć użycie kremu z wysokim filtrem SPF50+. Alternatywnym (chociaż często zdecydowanie mniej wygodnym) rozwiązaniem jest skorzystanie z kominiarki. W przypadku warunków zimowych kominiarka może być dobrym kompromisem, trochę gorzej gdy występują dodatnie temperatury. W tym wypadku jest jeszcze jedno rozwiązanie pozwalające ochronić nos przed działaniem słońca – osłonka na nos. Jest to prosty i wygodny element przyczepiony do okularów (przeciwsłonecznych lub korekcyjnych), który doskonale chroni nos przed promieniowaniem UVA i UVB. Wybierając taki produkt warto postawić na renomowanego producenta, tak żeby kwestie związane z jakością wykonania nie pozostawiały złudzeń (np. THE 7 SUMMITS). 

Jak radzić sobie z oparzeniami słonecznymi? 

Jeśli mimo wszelkich starań skóra została podrażniona przez słońce trzeba zastosować środki, które przyspieszą regenerację skóry i dadzą ulgę w bólu. Na rynku łatwo znaleźć szeroki wybór balsamów i kremów tego typu (np. pantenol). 

Podsumowując, podczas turystyki górskiej jesteśmy szczególnie narażeni na działanie promieniowania słonecznego. Wraz ze wzrostem wysokości wzrasta ilość promieniowania UV, ponadto śnieg i lód znakomicie odbijają promienie. Dlatego też ochrona skóry przed słońcem to zagadnienie jakie zdecydowanie musi wziąć pod uwagę każdy kto lubi spędzać czas w górach.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.