Co roku do naszego kraju przyjeżdża około miliona samochodów z całego świata. Zanim jednak kupujący nowy samochód będzie mógł nim zacząć jeździć, czeka na niego dosyć dużo załatwienia różnych spraw biurokratycznych. Warto zatem wiedzieć, jak w Polsce odbywa się proces rejestracji samochodu importowanego z zagranicy.

Jeszcze kilka lat tego rodzaju działalność była bardzo opłacalna. Polscy kupcy sprowadzali nawet setki samochodów. Pomimo braku zainteresowania importem samochodów w obecnej chwili, nadal przyjeżdżają do Polski z całego świata. Przeglądając oferty na zagranicznych portalach, możemy znaleźć naprawdę bogato wyposażone samochody w stosunkowo atrakcyjnej cenie. Rzeczywistość w innych krajach jest nieco inna, a ludzie są bardziej skłonni pozbyć się starych samochodów, aby kupić nowy, bezpieczniejszy model. Kupując jednak tego rodzaju samochód, musimy wziąć pod uwagę koszty, które będziemy musieli ponieść dodatkowo w takiej sytuacji. Jeśli jesteśmy zdeterminowani i chcemy wrócić do kraju, musimy załatwić wszystkie formalności. Transport takiego samochodu na lawecie, będzie konieczny dopiero po uprzednim usunięciu go z rejestracji. Samochód bez tablicy rejestracyjnej nie może jednak jeździć po drogach publicznych. Warto wiedzieć, że sprzedawca samochodu, który nie ma ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, stanowi dla nas już problem. Jest to zdecydowanie pierwsza rzecz, którą powinniśmy zrobić, kiedy zamierzamy kupić taki samochód. Zanim weźmiemy nasz nowy samochód, musimy wykupić polisę na 30 dni. Możemy w takiej sytuacji zawrzeć określoną umowę w dowolnej firmie ubezpieczeniowej. Koszt takiej odpowiedzialności cywilnej wynosi w większości przypadków około 100 złotych i gwarantuje nam i naszemu samochodowi pełną obsługę na drogach w ciągu następnego miesiąca.

Należy jednak wiedzieć, że jeśli wróciliśmy do kraju zarejestrowanym samochodem, mamy prawo zarejestrować go także w Polsce w ciągu 30 dni od przyjazdu. Jest to czas, który ustawodawca przewidział na wdrożenie wszystkich formalności związanych ze sprowadzeniem nowego samochodu. Jeśli przywieźliśmy samochód na lawecie i nie miał on żadnych ważnych tablic rejestracyjnych, sprawa trochę się przeciągnie w czasie. Wszystkie samochody, które zostaną zarejestrowane w Polsce po raz pierwszy, podlegają specjalnemu podatkowi akcyzowemu od samochodów. Podatek ten zależy tutaj od dwóch czynników. Po pierwsze, liczy się tutaj przede wszystkim koszt samochodu i przebieg silnika. Wtedy sprawdza się numer vin, który pozwoli nam, oprócz przebiegu, poznać także całą historię naszego samochodu. Należy wiedzieć, że sprawdzenie vin za darmo jest przeważnie wykonywane. Koszt pojazdu ustalany jest na podstawie kwoty określonej w umowie. Jeśli jednak rozbieżność tego rodzaju jest duża, inspektorat podatkowy może zażądać wyjaśnień. Obecnie obowiązują w Polsce pewne stałe stawki podatku akcyzowego. Wynosi on 3,1% wartości pojazdu z silnikami do 2000 cm3 oraz 18,6% kosztów, gdy przekroczy tę liczbę. Aby zarejestrować samochód z zagranicy, musimy także przetłumaczyć wszystkie dokumenty otrzymane podczas zakupu. Jeśli musimy przywieźć samochód spoza UE, będziemy musieli przenieść dowód rejestracyjny, a także kartę pojazdu. Tłumacz przysięgły musi również przetłumaczyć umowę zakupu. Jeśli posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty, zwracamy się do najbliższego wydziału komunikacji o złożenie wniosku o rejestrację naszego samochodu. Urzędnik będzie potrzebował przetłumaczonej umowy sprzedaży, świadectwa rejestracji lub karty pojazdu. Musimy również okazać dowód zapłaty akcyzy oraz dowód osobisty lub paszport. Będziemy również musieli zwrócić mu aktualne tablice rejestracyjne. Tymczasowe tablice rejestracyjne są ważne przez 30 dni. Są wydawane do kontroli technicznej lub naprawy. W ciągu miesiąca musimy przejść kontrolę techniczną lub, jeśli to konieczne, wszelkie naprawy, które mogą uniemożliwić uruchomienie pojazdu. Jeśli pojazd przejdzie kontrolę w stacji kontroli pojazdów, możemy zażądać stałego numeru rejestracyjnego.