Nurkowanie to bez wątpienia niezwykła przygoda. Wystarczy zejść pod taflę wody, żeby poczuć się jak w bajkowym, trochę surrealistycznym świecie. Każdy kto miał okazję chociaż trochę amatorsko nurkować z rurką wie o czym mowa. Jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenie i przychodzi taki czas, kiedy zastanawiamy się jakie kroki należy podjąć, żeby rozpocząć przygodę z nurkowaniem na dobre.

KURS OWD

Jak łatwo się domyśleć podstawą do rozpoczęcia przygody z nurkowaniem jest przejście odpowiednich kursów. Podstawowy kurs nurkowania OWD (Open Water Diver) umożliwia bezpieczne nurkowanie do głębokości 18 metrów. Podczas szkolenia kursanci otrzymują wiedzę i praktyczne umiejętności dotyczące poruszania się pod wodą. Bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z treścią kursu. Szkolenie nie powinno być robione jak najszybciej na zasadzie „oby zaliczyć określoną ilość godzin”, gdyż to jak przyswoimy materiał na wpływ na bezpieczeństwo podczas samodzielnie wykonywanego nurkowania. Cały kurs składa się z 5 części teoretycznych zakończonych Quizami oraz Egzaminem Końcowym. Ponadto kursanci muszą przejść pięć sesji w basenie oraz sprawdzian umiejętności pływackich. Dopełnieniem całości są cztery nurkowania na wodach otwartych.

Żeby rozpocząć naukę nurkowania nie trzeba spełniać zbyt wielu wymagań. Najważniejsze są chęci, skończone 10 lat oraz posiadanie podstawowych umiejętności pływackich.

Pozostałe szkolenia

Po ukończeniu szkolenia OWD można dalej rozwijać swoje umiejętności podczas kursów PADI oraz IANTD. Każdy z tych kursów oferuje szereg różnorodnych specjalizacji w zależności od tego w jakim celu planujemy nurkować. Przykładowe specjalizacje to Cyfrowa Fotografia Podwodna, Nurkowanie ze skuterem, Nurkowanie Nocne, Nurkowanie wrakowe, Nurkowanie Głębokie itd.

Naszym zdaniem nurkowanie to pasja, która naprawdę potrafi wciągnąć. Jeśli masz odpowiednie predyspozycje i chęci to nie warto się zastanawiać! Trzeba po prostu zgłosić się do odpowiedniego ośrodka szkoleniowego i zacząć „zgłębiać” tajniki nurkowania. Późniejsza satysfakcja z samodzielnych wypraw nurkowych jest czymś bezcennym.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.