Stworzenie basenu ogrodowego na działce prywatnego domu jest dość proste. Zadanie sprowadza się do wyboru technologii i firmy instalatorskiej. Według niektórych ekspertów można samodzielnie zaprojektować i zainstalować basen ogrodowy, ale do tego potrzebne będą umiejętności do pracy z niektórymi materiałami budowlanymi i narzędziami. Dlatego dla początkującego budowniczego zawsze trzeba zacząć od oceny własnych mocnych stron, aby zdecydować, co można zrobić samodzielnie i dla których lepiej jest zatrudnić profesjonalistów.
Jak zbudować basen ogrodowy – gotowe misy?
Istnieją dwie główne technologie instalacji basenu ogrodowego. Według pierwszego sam basen, a mianowicie jego miska, jest kupowany osobno. W takim przypadku trzeba przygotować i wzmocnić dół, a następnie zamontować w nim miskę basenową. Sama miska może być stalowa, betonowa, kompozytowa, plastikowa, a nawet gumowa, wszystko zależy od wyboru. Każdy materiał ma swoje mocne i słabe strony. Na przykład gumowy basen można po prostu napompować i napełnić wodą, ale bardzo łatwo go uszkodzić i stanie się bezużyteczny. Basen stalowych lub plastikowych paneli można montować zarówno w wykopie, jak i na otwartej przestrzeni, co dodatkowo znacznie ułatwia jego transport. Betonowe misy są niezawodne, ale wymagają specjalnego przygotowania wykopu. Miski kompozytowe są mocne, trwałe i lekkie, ich główną wadą jest wysoka cena.
Budowa basenów ogrodowych od podstaw
Profesjonalna budowa zewnętrznych basenów ogrodowych wykonywana jest przez specjalistyczną firmę łącznie z zadaszeniem z aluminium i poliwęglanu: https://www.folkpool.pl/. Istotą tej technologii jest wykorzystanie specjalnych materiałów do wykonania niecki w przygotowanym wcześniej otworze fundamentowym. Ważne jest tutaj nie tylko wykonanie samej konstrukcji, ale także przygotowanie niezbędnej komunikacji dla połączenia i wybranie sprzętu. Faktem jest, że w misach wykonanych fabrycznie zapewniono całą tę komunikację i dostarczono z nimi wszystkie niezbędne urządzenia. Z drugiej strony, firma robiąca wszystko od podstaw, może zainstalować dodatkowy sprzęt według uznania klienta.
Sprzęt na basen ogrodowy
W dzisiejszych czasach nikt nie napełni basenu, nosząc wodę wiadrami, ponieważ zapewniają to specjalne połączenia i pompy. Ponadto konieczne jest ciągłe monitorowanie stanu wody, do którego używają specjalnych filtrów. W sumie minimalny zestaw sprzętu do basenu to: podwodne dysze, pompa, skimmer, filtry, schody, rury łączące. W razie potrzeby można opcjonalnie zainstalować urządzenie przeciwprądowe, oświetlenie podwodne i inny wybrany sprzęt. A wszystko dostępne: https://folkpool.pl/baseny-ogrodowe-i-w-domu/.
Głównym zadaniem jest instalacja niecki, do której można stosować różne materiały. Najważniejsze jest to, że są niezawodne, trwałe i łatwe w instalacji. Profesjonaliści najczęściej używają bloczków betonowych, stali galwanizowanej, drewna impregnowanego ciśnieniowo. Ponadto potrzebna będzie specjalna folia, hydroizolacja osadzonych części, łączników, zespołów kołnierzy, wodoodpornych farb, zestawu komunikacji i sprzętu do basenu. Przed wykonaniem prac musi zostać opracowany szczegółowy projekt. Obejmuje on nie tylko wymiary basenu, ale także rysunek komunikacji oraz obliczenie niezbędnego sprzętu. Błąd na etapie projektowania może negować wszelkie dalsze wysiłki, dlatego na tym etapie najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Ponadto, zgodnie z wybranymi rozmiarami, wybierane jest miejsce na basen i wynajęta firma przystępuje do prac ziemnych.
Pierwszą metodą może być instalacja niecki basenowej wykonanej z bloczków. Duże bloki najlepiej nadają się pod względem technicznym, dlatego najczęściej używane są bloki wielkoformatowe. Są wybierane ze względu na wygodę i szybkość instalacji. Ponadto potrzebne będą zapięcia i elementy wzmacniające, włóknina, folia okładzinowa i części. Ściany z bloczków betonowych są dodatkowo zbrojone. Co trzeci rząd muru jest wzmocniony na całym obwodzie niecki, można w niej zamontować schody. Po przygotowaniu niecka jest uszczelniona specjalną folią. Folia jest rozprowadzana wzdłuż dna i ścian miski, najbardziej niebezpieczne miejsca są dodatkowo uszczelniane.